Czy kobietom żyje się dobrze w wielkim mieście? Odpowiedź na to pytanie wydawałaby się bajecznie prosta: „oczywiście, że tak!“. Nic bardziej mylnego. Okazuje się bowiem, że wciąż jest wiele do zrobienia. Zarabiamy mniej niż mężczyźni, często jesteśmy wykluczane, a nasze przywileje są ignorowane. I to wszystko w XXI wieku! O tych wszystkich problemach Fundacja Jestem Mamą rozmawiała z Katarzyną Wilkołaską-Żuromską, pełnomocniczką prezydenta Warszawy ds. Kobiet.
Warszawa przeciera szlak innym polskim miastom. To bardzo dobra wiadomość, bo do tej pory głos kobiet był słyszalny, ale nie był tak wyraźny, jak ma to miejsce teraz. Nad realizacją programu #WarszawaDlaKobiet czuwa w stolicy Katarzyna Wilkołaska-Żuromska, która przez 8 ostatnich lat pracowała w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich. Wsparciem dla jej działań jest Rada Kobiet, która ma pracować nad przygotowaniem i wdrożeniem strategii na rzecz kobiet.
Jak Warszawa planuje zmienić życie kobiet?
Wśród priorytetów programu #WarszawaDlaKobiet znalazły się m.in.:
Zdrowie
- prace nad programem in vitro
- dostęp do legalnej aborcji dla warszawianek – stworzenie transparentnej procedury oraz dostęp pacjentek do informacji, w których placówkach mogą otrzymać pomoc
- profilaktyka raka piersi, raka szyjki macicy (w stolicy regularnie bada się tylko 30% kobiet). Zwiększenie dostępu do badań tj. mamografia, usg, cytologia
- wprowadzenie jednolitych standardów opieki okołoporodowej w całej Warszawie
- edukacja seksualna
- dostęp do środków higienicznych dla bezdomnych kobiet
- szczepienia przeciwko HPV dla ciężarnych
- tworzenie gabinetów ginekologicznych dla kobiet z niepełnosprawnościami (obecnie działają tylko dwa: w szpitalu Praskim oraz w szpitalu na Solcu)
Przemoc
- stworzenie planu przeciwdziałania przemocy wobec kobiet
- skoordynowanie pracy wewnątrz zespołów interdyscyplinarnych, złożonych z przedstawicieli różnych służb: policji, pomocy społecznej, kuratorów, służby zdrowia, które w bardziej efektywny sposób mają wspierać kobiety doświadczające przemocy domowej
- zwiększenie zaangażowania służb oraz finansowania ich działalności
- stworzenie strony internetowej z informacjami dla ofiar przemocy, świadków oraz sprawców
- aktywizacja i asymilacja migrantek, które padają ofiarami mowy nienawiści
Praca
- promocja zatrudnienia kobiet
- promowanie transparentności wynagrodzeń
- wyrównanie luki płacowej w Urzędzie m.st. Warszawy, a następnie w jednostkach podległych, wg. Szacunków to nawet 20%
- pakiet żłobkowy (budowa nowych placówek oraz wykupienie miejsc w prywatnych żłobkach)
- praca nad poprawą godzenia życia zawodowego z rodzinnym
- opieka nad osobami zależnymi (urlop wytchnieniowy w wymiarze 2 tyg. dla opiekunów osób z niepełnosprawnościami)
- poprawa sytuacji kobiet w okresie przedemerytalnym, które tracą pracę i często mają problemy z ponownym zatrudnieniem
Sport
- dostęp do publicznej infrastruktury sportowej (Orlinki, Syrenki) dla dziewczynek (zostanie przeprowadzona analiza na obiektach w Warszawie)
Mieszkalnictwo
- zwiększenie szansy na otrzymanie mieszkania komunalnego lub socjalnego dla kobiet doświadczających przemocy domowej (kobieta zazwyczaj ucieka przed oprawcą z własnego mieszkania, nie mogąc liczyć na pomoc urzędu)
Jednym z głównych postulatów, wystosowanych na spotkaniu przez Fundację Jestem Mamą, było stworzenie kampanii, która zwiększy empatię wobec kobiet w ciąży.
Mimo wielu ogólnopolskich akcji, zdarza się, że młode warszawianki wciąż nie mogą korzystać z przysługujących im przywilejów (w komunikacji, przychodniach czy w sklepowych kolejkach). Będziemy pracować nad spójnym systemem, który sprawi, że kobieta w ciąży będzie zauważona. Szczegóły już niebawem.
Podobają się Wam pomysły nowej pełnomocnik prezydenta Warszawy ds. Kobiet?

Zwracajcie się do nas lub piszcie bezpośrednio do Katarzyny Wilkołaskiej-Żuromskiej. Zachęcamy Was do dyskusji w komentarzach pod tekstem. Wszystkie sugestie będą rozważane i nie wykluczone, że trafią do planu działań pełnomocniczki ds. kobiet
Jeżeli chcecie śledzić zmiany zachodzące w Warszawie oraz postępy akcji #WarszawaDlaKobiet zachęcamy do śledzenia oficjalnego profilu Katarzyny Wilkołaskiej-Żuromskiej na Facebooku.